imgJeden z nejvýznamnějších švédských průmyslníků, zakladatel Tretornu

Henry Dunker se narodil v Esbjergu, v Dánsku roku 1870. O dva roky později se jeho rodina přestěhovala do Helsingborgu, kde byl jeho otec, inženýr Johan Dunker najmut konzulem Petterem Olssonem, aby se ujal projektu rozšíření helsingborgského přístavu.

Johan Dunker se později stal prvním manažerem helsingborgské gumárenské továrny založené roku 1891. Hlavním investorem této fabriky byl již zmíněný konzul Petter Olsson. Mezi další finanční investory patřili známé tváře helsingborgské společnosti – Sommelius, Widmark, Romare a Hoff.

Toho samého roku 1891 se Henry Dunker vrátil domů ze studií v Německu a vstoupil do firmy. Jeho obchodní nadání společně se znalostí moderních průmyslových metod z něj učinily tak nenahraditelného, že se zanedlouho stal jedním z nejvýznamnějších švédských průmyslníků.

Světově známé galoše

Produktem byly holínky a jméno produktu Tretorn. Jméno je převzato podle kulturní památky města a  znamená ve švédštině – „ tři věže“. Tyto věže  můžeme najít na hlavním helsingborgském náměstí, jen pár metrů od přístavu.

Na počátku výroby se objevovaly problémy s vulkanizací – s postupem, při kterém se guma stává měkkou v chladných podmínkách a zároveň nelepkavou při horku. Tento produkt sklidil velký úspěch a objednávky se jen hrnuly, což přinutilo konzula Olssona, aby investoval více peněz.

V této době bylo Rusko vedoucím výrobcem gumy a Henry Dunker byl pověřen úkolem, aby odcestoval do Petrohradu a dosáhl – v dnešní mluvě – obchodní špionáže. Dunker se však dostal pouze do Rigy, kde se setkal s chemikem Juliem von Gerkanem, který měl znalosti (know-how), po kterých se Henry Dunker pídil. Gerkan se společně s Dunkerem vrátil do Helsingborgu, kde se stal hlavním technickým poradcem v gumárenské továrně. Během několika let se vyřešily drobné technické komplikace a galoše Tretorn se staly světově vyhlášenými svou vysokou kvalitou.

Od továrny k významnému podniku

Henry Dunkerovi bylo pouhých 24 let, když po svém otci převzal vedení gumárenské továrny. O tři roky později byl zvolen do správní rady. Pod jeho vedením se továrna přeměnila na významný podnik. V roce 1905 Henry Dunker odkoupil majoritní podíl ve společnosti, kterou později přetransformoval do Trelleborgu - gumárenské továrny a v roce 1909 odkoupil podíl konzula Olssona v Helsingborgské gumárenské továrně.

Po mnoho let byl Tretorn celosvětově vedoucí značkou v oblasti galoší, gumových bot a tenisových míčů. Největších úspěchů bylo dosaženo v padesátých letech, kdy byl Henry Dunker stále ve vedení společnosti. Zůstal předsedou představenstva až do své smrti v roce 1962. V té době zaměstnávala společnost Henry Dunkera v Helsingborgu a Trelleborgu přibližně deset tisíc pracovníků.

Vizionářský podnikatel

Henry Dunker, průkopník švédského průmyslu, ukázal zatvrzelou povahu a prosadil si proto většinou svou cestu i v kontroverzních situacích. Henry Dunker byl též prozíravým podnikatelem, který rozuměl důležitosti sociální péče a blaha svých zaměstnanců. Už v roce 1911 otevřel tzv. Barnkrubban = dětské jesle – jedny z prvních svého druhu ve Švédsku. Pracovníci měli nárok na bezplatnou zdravotní péči a dotované léky, něco naprosto neslýchaného ve své době.

Kulturní dědictví

Ve vztahu k médiím byl Henry Dunker ve slabém slova smyslu velmi rezervovaným. Své první interview dal až u příležitosti svých devadesátých narozenin novinám Arbetet. O dva roky později zemřel a zanechal po sobě téměř 58 milionů švédských korun, které připadly Nadaci Henryho a Gerdy Dunkerových. Už během svého života pomohl zaplatit městskou koncertní síň. Dunkerova nadace postupně zaplatila - mimo jiných projektů – helsingborgské Městské divadlo, Grafické muzeum a Kulturní skladiště. Kulturní centrum Henryho Dunkera, slavnostně otevřené 27. dubna 2002, je posledním počinem financovaným Dunkerovou nadací.

Fakta o Henry Dunkerovi

1870                    narozen

1872                    rodina se stěhuje do Helsingborgu

1891                    otevřena gumárenská továrna

1894                    stává se manažerem

1897                    zvolen do správní rady

1898                    Johan Dunker – otec – umírá

1902                    Henry Dunker se žení s Gerdou Sylvanovou

1911                    otevřeno podnikové denní centrum pro děti

1936                    manželka Gerda Dunker umírá

1937                    obdržel medaili města Helsingborgu

1953                    obdržel medaili města Helsingoru

1962                    umírá